GATE VANA VE GLOBE VANA ARASINDAKİ FARKLAR

GATE VANA VE GLOBE VANA ARASINDAKİ FARKLAR

Gate  vana ve Globe vana

 • Her iki vana tipi de benzer dış görünüme sahip olmasına rağmen iç dizaynları ve vanaların kullanım amaçları farklıdır.
 • Gate vana ve globe vana arasındaki ana fark iç dizayn ve vana içerisindeki akış formudur.
 • Globe vana çok iyi kısma özelliğine sahiptir. Akışkan regülasyonuna en uygun vana modelidir.
 • Gate vana ise kısma amacı ile kullanılmaz. Gate vanalar hattı kesme için çok yeteneklidir ve  izolasyon vanası olarak tercih edilir.

 • Globe vana bir gate vana gibi sıkı kapama yapamaz. Gate vana ise sıkı kapama yapabilmektedir. Pompa tahliye hatlarında globe vana ve gate vana kombinasyonları bulunur.

 

 • Globe vana açma kapama için  Gate vana  dan daha fazla tork gerektirir. Motor aktüatör ve pnömatik aktüatör hesaplanır iken farklı torklara ihtiyaç duyulacaktır.

 

 • Gate Vana ( Sürgülü Vana ) akış ayarı için tasarlanmamıştır. Eğer bir gate vana akış ayarlama için kullanılır ise gürültü , titreşim , sit ve klape hasarı gözlemlenir. 

 

Globe Vana Gövde Tipleri   ;

Globe Vana kendi içinde farklı dizaynlarda tasarlanmaktadır. Alt kısımda yüksek basınç düşümleri için dizayn edilen Angle tip globe vana ,  en düşük  basınç kayıpları için tasarlanan Y tip globe vana ve standart S gövdeli globe vana dizaynı kesit resimlerini inceleyebilirsiniz.

 

 • Globe vana ,  gate vana bulunamadığı , ulaşılamadığı  durumlarda akışkan hattını kesmek için kullanılabilir. Yani izolasyon vanası olarak da kullanılabilir
 • Gate vana her iki yöndeki akış için dizayn edilebilir ve  çift yönlü olarak kullanılabilir iken globe vanalar genellikle sadece bir yönde akış için kullanılabilmektedir. Globe vana  akış yönü vana üzerinde belirtilmektedir. İki model için vana açma kapama geometrisi farklılık göstermektedir.
 • Gate vana kapatma elemanı kapatma düzlemin de paralel bir hareket yapan plaka yada disk tir. Bir baraj kapısı buna çok iyi bir örnektir.

 

 • Globe vana kapatma elemanı oturma yüzeyine dik olarak hareket eder. Plug ya da klape olarak adlandırılır.

 

 • Kaçak (sızıntı ) problemlerinin çözülmesi için neredeyse tüm gate vanaların hattan sökülmesi gerekir iken globe vana için bu işlem hatta bağlı olan vana üzerinde tamir bakım yapmaya izin verebilmektedir.
 • Globe vana yüksek fark basıncına karşı açma ve kısmaya izin vermektedir. Fakat gate vanalar yüksek fark basıncına karşı sıkışabilir ya da sit yüzeyi zarar görebilmektedir.

Below  Seal nedir ? & Avantajları nelerdir ?

 

Below Seal ( Körük Sızdırmazlığı ) 

Yüksek basınç ve yüksek sıcaklık uygulamalarında tercih edilen Below Seal avantajları şöyledir.

Yüksek açma kapama ömrü sağlamaktadır. Below seal 10 000 açma – kapama değerine kadar ulaşılabilmektedir.

Below seal avantajlarından biri de below (körük) ömrünü izleyebiliyoruz. Körük üzerindeki bırakılan boşluğa bir bağlantı yapılarak ömrü biten körüğün son durumunu anında bilgi sahibi olabiliriz.

İkincil bir sızdırmazlık paketi içerir. Below seal özelliği olan modellerde below (körük) hasar gördük den sonra ikincil grafite salmastra paketi sızdırmazlık sağlayacaktır.


 

Pressure Seal Nedir ? & Avantajları Nelerdir ?

Özellikle Yüksek Basınç uygulamaları için dizayn edilmiştir. Vana içerisindeki akışkanın basınç değeri artıkça vana gövdesi ile bonnet arasında sızıntı eğilimini azaltmak için dizayn edilmiştir.

Alt kısımda yer alan resimde Standart Bonnet  & Pressure Seal Bonnet Dizaynı arasındaki farkılılığı görebiliriz. 

 

 

PARTNERLERİMİZ