Kontrol Vanası Seçim Kriterleri

Kontrol Vanası Seçim Kriterleri

Kontrol Vanası Akışkan Cinsi , Sıcaklığı ve Basınç değerleri ışığında hesaplanır ve seçilir. Bu değerlere göre önce kontrol vanası tipi belirlenir. Kontrol vanası Globe , V-Ball , Segmented Ball , Butterfly olarak belirlenebilir. Gövde malzemesi akışkan cinsine, sıcaklık ve basınç değerlerine göre belirlenir. Şöyle ki kullanılacak oransal kontrol vanası gövde dayanım basıncı PN16 -PN25 – PN40-PN63 - PN100 … akışkanın maksimum basınç değerine göre belirlenir. Sıcaklık yükseldikçe dayanım basıncı düşmektedir. Bu hesaplamada DIN 2401 e göre 120 C’ gövde basınç dayanımları PN sınıfı ile aynıdır.

DESUPERHEATER VANA

DESUPERHEATER VANA

Desuperheater Vana Kızgın buhar da bulunan akışkanı duymuş buhar fazına getirmek için su püskürten ve doymuş buhar fazında buhar enerjisinden daha fazla faydalanmak için kullanılan vana dır.

Yüksek Basınç Bıçak Vana

Yüksek Basınç Bıçak Vana

The Evolution of the Severe Service Knife Gate Valve DSS Severe Service Knife Gate Valve

What is a Control Valve and How Does It Effect My Control Loop?

What is a Control Valve and How Does It Effect My Control Loop?

Control valves may be the most important, but sometimes the most neglected, part of a control loop. The reason is usually the instrument engineer’s unfamiliar- ity with the many facets, terminologies, and areas of engineering disciplines such as fluid mechanics, metallurgy, noise control, and piping and vessel design that can be involved depending on the severity of service conditions.

Control Valve

Control Valve

The purpose of a 'Control” valve is to control. It might control flow, level, pressure or temperature depending on the purpose of loop it is installed in. The valve itself is normally a 'globe” type valve body but with an air or electro-pneumatic operator. This operator is controlled through a loop that includes a primary sensor and the control logic. Control valves are the most common type of final control element.

Ex-Proof Detayları

Ex-Proof Detayları

Patlayıcı Madde (Toz, Gaz, Sis olabilir) (A) Ortamdaki Oksijen (B) Alevlenmeyi sağlayan kıvılcım (C) olması gerekmektedir.

Basınç Düşürücü Vana / Basınç Regülatörü

Basınç Düşürücü Vana / Basınç Regülatörü

BASINÇ DÜŞÜRÜCÜ VANA NEDİR ? Basınç Düşürücü Vana, bir akışkanın giriş basıncını vana çıkışında istenen bir değere düşüren veya set eden bir kontrol vanasıdır. Yardımcı herhangi bir enerjiye ihtiyaç duymadan kendi kendine basıncı regüle edebilme özelliği ile tesislerde sıklıkla tercih edilen bir basınç kontrol vanasıdır.

ORANSAL KONTROL VANASI

ORANSAL KONTROL VANASI

Oransal Kontrol Vanası işletmelerde enerji harcanarak üretilen ve üretilmiş ısıl enerjiyi taşıyan buhar, kızgın su, sıcak su, soğuk su, kızgın yağ, gaz ve benzeri akışkanların sistemin ihtiyacını karşılama doğrultusunda herhangi bir kayba uğramadan amaçlarına uygun olarak taşınabilme ve kontrol edilmesini sağlar.

GATE VANA VE GLOBE VANA ARASINDAKİ FARKLAR

GATE VANA VE GLOBE VANA ARASINDAKİ FARKLAR

Gate vana ve globe vana arasındaki ana fark iç dizayn ve vana içerisindeki akış formudur. Her iki vana tipi de benzer dış görünüme sahip olmasına rağmen iç dizaynları ve vanaların kullanım amaçları farklıdır.

PARTNERLERİMİZ