SRD 911 I/P POZİSYONER KULLANIM KLAVUZU

SRD 911 I/P POZİSYONER KULLANIM KLAVUZU

I/P POZİSYONER  NEDİR?

I/P Pozisyoner, akım olarak gelen sinyali pnömatik sinyale çevirerek vana konumunu değiştirmesini sağlayan elektronik cihazdır. Gelen akım 4-20mA’dir. 4-20mA ile vananın oransal olarak açıp kapatmasını sağlar. I/P Pozisyonerler single acting (tek etkili) ve double acting (çift etkili) olarak 2 çeşit aktüatörü besleme çıkışı vardır(Resim 7).

I/P Pozisyoner, aktüatörün boyunduruğuna takılır ve vana konumunun izlenmesi için bir geri besleme kolu ile aktüatörün miline bağlıdır(Resim 5). Bir kontrol sinyali vana aktüatörünün konumunu değiştirmek istediğinde, I/P pozisyoner doğru pozisyona ulaşana kadar aktüatörü hareket ettirmek için gerekli gücü gönderir. Bunun için de yüksek basınçlı hava kullanır.

Temel olarak I/P Pozisyonerler, kontrol vanaların en uygun kontrolü sağlamasına yardımcı olur.

 

SRD991 MANUEL

 

                                                  1-Montaj Nasıl Yapılır?

En önce I/P Pozisyonerimizin arkasına (Resim 1)  “lever” kolunu montajlarız. Daha sonra

(Resim 2) ok işaretiyle gösterilen ve (Resim 1)  “D” işaretiyle gösterilen yerleri denk gelecek şekilde oturtup sol ve sağdaki deliklerden cıvata ile montajlarız. Bu işlemi yaparken lever kolu ile vananın üst kısmındaki çubuğun, lever kolunun ortasından geçirerek (Resim 4’deki gibi) montajlarız. Nihai olarak (Resim 5) duruma geliriz.

Lever kolunu montalarken dikkat etmemiz gereken I/P Pozisyonerin arkasındaki çubuğun çentik bölmesi lever kolunun tam tersine bakmalıdır. Veya çentik kısım ile ok işareti birbirine bakmalıdır (Resim 6).  Vana hareket ederken bu yönü referans alarak hareket edecektir.

PARTNERLERİMİZ